Raamatu autor ja koostaja Väinu Rozental kirjutab saateks:
Mis ühendab tütarlapsi nimega Elsa Birk ja Maarja Vinni? Kui võtta aluseks sajandivanuse kooli ajalugu, siis vastuseks on lõpetanute üldnimekiri – Birk on selles nimekirjas esimene ja Vinni viimane. Birk, kes asus 1919. aasta sügisel õppima vastasutatud Tartu Tütarlaste Gümnaasiumi abituuriumiklassi, lõpetas kooli 1920. aasta juunis ja Vinni praeguse Raatuse kooli tänavu. Nende kahe nime vahele mahub umbes 6000 nime, kellest 5000 on saanud küpsustunnistuse ja ülejäänud lennanud siit koolist välja ajal, mil õppeasutus tegutses kaheksaklassilisena või tegutseb põhikoolina. Mis aga Birki ja Vinni õpinguaja vahele jäänud aastasaja jooksul on koolis juhtunud ja kooliga toimunud, sellest räägib see raamat, mida sa, hea lugeja, hetkel käes hoiad.
Tegu on veidi teistsuguse juubeliraamatuga kui üldjuhul kooliraamatute puhul eeldada võiks. Näiteks ei leia siit kooli põhjalikku ajaloolist ülevaadet ega vilistlaste ja õpetajate omakäelisi meenutusi. Samas pole kooli olulised sündmused ja pöördepunktid jäänud tähelepanuta ning ka kooliga seotud inimeste mälestused-meenutused on täiesti olemas, aga teistsuguses vormis.
Raamatu kandvam osa koosneb viiest pikast intervjuust direktoritega, kes on kooli juhtinud üle kümne aasta. Kusjuures kõik nad tüürisid õppeasutust erineval ajastul.
Kuidas vilistlastel igapäevaelus läheb, saab lugeda seitsmest portreeloost. Portreeloo kangelaste valikul lähtuti sellest, et tegu oleks erineval ajal kooli lõpetanutega ja erineval alal tegutsejatega.
Loomulikult ei puudu raamatust õpetajate loend. Saja aasta jooksul on tarkust jaganud umbes 700 õpetajat, kes on koolis töötanud vähemalt aasta aega.
NB! Raamatu ostusoov saada aadressile info@torekirjastus.ee